Skip to content

Jakie mogą być konsekwencje oddychania torem ustnym?

Zapraszam do krótkiego eksperymentu.

Zamknij na chwilę oczy i poczuj, gdzie znajduje się Twój język i w jakiej jest pozycji w tej chwili, podczas czytania tekstu i spokojnego oddychania.

Jeżeli nie masz kataru i oddychasz prawidłowo, fizjologicznie, Twoje usta są zamknięte, pobierasz powietrze przez nos, a język jest szeroki i spionizowany za górnymi zębami (przyklejony do podniebienia i dotykający bokami zębów).

Czasem jednak stanie się coś takiego, że osoba zaczyna oddychać przez usta. Żuchwa jest wówczas obniżona, język leży płasko na dnie jamy ustnej lub jest wysunięty. Otwórz usta, pooddychaj przez chwilę ustami i sprawdź, co się zadzieje. Zmienia się wówczas cała równowaga mięśniowa, co niesie za sobą przeróżne konsekwencje (zobaczcie na zdjęcie dołączone do wpisu).

Popatrz, jak oddycha Twoje dziecko w dzień – w trakcie zabaw, czytania, układania klocków, kolorowania i innych czynności oraz w nocy. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, skonsultuj się ze specjalistą – zapytaj lekarza lub umów się na spotkanie z logopedą. Im wcześniej zadziałamy, tym lepiej dla dziecka 🙂

O przyczynach nieprawidłowego oddychania mogę napisać osobny post, chcecie?

Chcę zwiększać świadomość rodziców małych dzieci – będzie mi miło, jeśli pokażesz ten wpis innym osobom!

Comments are closed.