Skip to content

Czy wiesz… jak zapobiegać próchnicy u niemowląt i dzieci?

Przed Wami kolejna część naszego stomatologiczno-logopedycznego cyklu wpisów profilaktycznych we współpracy ze Stomatologia Rodzinna Bulik-Dent

Przypomnijmy, że pisaliśmy o tym, dlaczego ważne jest dbanie o zęby i zgryz (także w przypadku ząbków mlecznych) oraz przybliżyliśmy wiedzę na temat próchnicy i próchnicy butelkowej, zaznaczyliśmy również wagę gryzienia i żucia w kontekście rozwoju narządów artykulacyjnych. 

Dziś przyszła kolej na tematykę zapobiegania próchnicy u najmłodszych – niemowląt i dzieci.

Pierwsza i najważniejsza jest HIGIENA JAMY USTNEJ. 

Zaczynamy dbać o nią już u niemowlaków czyszcząc bezzębne wały dziąsłowe. Używamy gazika zwilżonego wodą nawiniętego na palec. Delikatnie oczyszczając masujemy dziąsła dziecka. Zabieg ten pomaga utrzymać w czystości błonę śluzową jamy ustnej, ale też przyzwyczaja malca do manipulacji w jego buzi. Ruchy powinny być początkowo powolne i delikatne. Przyzwyczajanie do nowych bodźców w obrębie jamy ustnej może chwilę trwać, jednak systematyczność prowadzi do akceptacji (a niekiedy później domagania się) ingerencji wewnątrzoralnej. Buduje to także doświadczenia sprzyjające otwartości na próbowanie różnorodnych pokarmów stałych. Masaż dziąseł pobudzać może odruch żucia, dlatego zaleca się wykonywanie go również przed posiłkiem.

Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki zaczynamy myć je szczoteczką z pastą z fluorem.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele szczoteczek. Wybieramy stosownie do wieku, czyli od 0-2 lat z małą główką i miękkim włosiem. Istnieją też szczoteczki silikonowe nakładane na palec rodzica, od których można zacząć, jeśli nie czujemy się pewnie używając od razu szczoteczki manualnej.

Drugim niezbędnym elementem jest pasta do zębów. Według najnowszych wytycznych WHO powinniśmy od początku stosować pasty z FLUOREM w odpowiednim stężeniu dostosowanym do wieku:
* 0,5 – 3 lata stosujemy pastę o zawartości Fluoru do 1000 ppmF w ilości pasty nakładanej na główkę szczoteczki równej ziarnku ryżu
* 3 – 6 lat stosujemy pastę o zawartości Fluoru 1000 ppmF w ilości pasty równej ziarna grochu
*6 -10 lat stosujemy pastę o zawartości Fluoru 1000 -1500 ppmF w ilości pasty od pół do całej główki szczoteczki 
* 10-12 lat jak wyżej

Uwaga: – dzieciom do lat 3, które nie umieją wypluwać, usuwamy nadmiar pasty z buzi wilgotnym gazikiem.
– dzieci starsze i umiejące już same wypluwać, wypluwają nadmiary pasty z buzi ale NIE PŁUCZĄ BUZI PO MYCIU. To samo dotyczy dorosłych.
– starajmy się unikać past smakowych, ponieważ dzieci bardzo chętnie je jedzą 

Zęby szczotkujemy minimum dwa razy dziennie, tj. rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji. Po umyciu zębów wieczorem nic nie pijemy.

Rodzice powinni myć (kontrolować i pomagać w myciu) zęby dzieciom do 8 lat. Chodzi tu głównie o brak odpowiedniej koordynacji ruchowej u dzieci oraz o ich mało dokładne doczyszczanie szczególnie ostatnich zębów. 

Dziecko pod czujnym okiem rodzica powinno samo próbować szczotkować ząbki od chwili kiedy wykazuje takie chęci. Często dzieci chcą naśladować rodziców widząc ich myjących własne zęby. Dajmy maluszkom możliwość uczenia się przez obserwację i wyrobienia prawidłowych nawyków od najwcześniejszych lat.

Małe dzieci powinny szczotkować ząbki metodą Roll, czyli okrężną tj. wykonując kółeczka na powierzchniach płaskich (przedsionkowych i językowych) zębów oraz metodą szorującą na powierzchniach żujących. Rodzic poprawiając mycie powinien stosować technikę wymiatającą, tj. ustawiając główkę szczoteczki delikatnie na brzegu dziąsła przesuwać ją do dołu po koronie zęba w zębach górnych, a w zębach dolnych odwrotnie, czyli z góry na dół.

U starszych dzieci możemy wprowadzić dodatkowe elementy czyszczące, czyli nitkę dentystyczną oraz płyn do płukania jamy ustnej.

Sporo wiedzy, prawda? Jeśli jeszcze jakieś pytanie Wam się nasunęło, śmiało piszcie i pytajcie. 

logopeda ciechanów