Skip to content

O mnie

„Największe bogactwo, to robienie tego, co kochasz”
Colin P. Sisson

IMG_3229

Witam Cię na mojej stronie internetowej!

W tej zakładce dowiesz się kim jestem i co robię.
W razie pytań, dzwoń! Mam nadzieję, że będę mogła Ci pomóc.

Zastanawiałam się, jak krótko ująć to, co robię. I okazało się, że nie bardzo potrafię 🙂 Jeśli mam wybrać jedno słowo, które mnie prowadzi, będzie to WSPARCIE. Wspieram w budowaniu relacji z bliskimi i z samym sobą. Wspieram w trudnościach logopedycznych. Wspieram w prawidłowym rozwoju. Edukuję. Prowadzę. Jestem dla Was 🙂

 

PSYCHOLOG 

Jestem psychologiem. Tytuł magistra psychologii uzyskałam na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ukończenie studiów psychologicznych pomaga mi lepiej rozumieć drugiego człowieka i pomagać w różnych sferach jego życia.

Cały czas wzbogacam swoją wiedzę aby umieć pomagać dzieciom, młodzieży i dorosłym z różnymi problemami. Dlatego też w styczniu 2014 roku podjęłam 4-letnie studia w Szkole Psychoterapii Centrum CBT na kierunku Psychoterapia Poznawczo-Behawioralna. Macierzyństwo przesunęło mi trochę certyfikację na psychoterapeutę poznawczo-behawioralnego, ale… wszystko przede mną (został mi niecały rok). Jestem także członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB).

Od listopada 2014 roku do maja 2015 roku odbywałam staż kliniczny na Oddziale Psychiatrycznym Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.

Od kwietnia 2022 roku jestem certyfikowanym praktykiem metody KIDS’ SKILLS, która bazuje na założeniach terapii krótkoterminowej skoncentrowanej na rozwiązaniach.

Będąc psychologiem dziecięcym nie wyobrażam sobie nie podejmować współpracy z rodzicami. Pomagam im lepiej rozumieć nie tylko dziecko, ale i samych siebie. Czasem analizujemy różne zjawiska rozwojowe stojące za zachowaniem najmłodszych, niekiedy szukamy potrzeb, zastanawiamy się, co może budować i umacniać relację rodzic-dziecko. Zależy mi, aby wypracowane na spotkaniach strategie były nie tylko pomocne, ale przede wszystkim możliwe do zastosowania w przypadku danej rodziny.

 

LOGOPEDA 

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie obroniłam tytuł magistra logopedii z audiologią . Już na studiach zdobywałam doświadczenie praktyczne działając jako terapeuta w Studenckiej Poradni Logopedycznej w Lublinie. Prowadziłam wówczas indywidualne zajęcia logopedyczne dla dzieci i dorosłych. Grupowe zajęcia logorytmiczne i ogólnologopedyczne prowadziłam jako wolontariusz w kilku przedszkolach na terenie Lublina i Ciechanowa. Mam także doświadczenie w prowadzeniu  zajęć profilaktycznych z zakresu audiologii (w Zespole Placówek Oświatowych w Ciecierzynie). Dzięki współpracy z Fundacją Rozwoju Wolontariatu „Projektor” oraz Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach miałam przyjemność wykonywać przesiewowe badania słuchu w grupach przedszkolnych.

 

W roku akademickim 2010/2011 przeprowadziłam cykl warsztatów usprawniających emisję głosu i technikę mówienia dla studentów I roku retoryki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez kilka lat współpracowałam także z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Ciechanowie prowadząc zajęcia praktyczne dla studentów logopedii.

 

Od 2012 roku jestem certyfikowanym instruktorem Metody Fonogestów i członkiem Polskiego Stowarzyszenia Metody Fonogestów. Mam doświadczenie w prowadzeniu szkoleń i warsztatów m. in. z emisji głosu, komunikacji międzyludzkiej, wspierania rodziny, diagnozy i terapii, ryzyka samobójstwa itp.

 

W 2022 roku zdobyłam dwie ważne dla mnie certyfikacje – jestem certyfikowanym terapeutą elektrostymulacji według koncepcji ENMOT (Elektro-Neuro-Mobilizacja Obszaru Twarzowego) oraz certyfikowanym terapeutą elastycznego tapingu w logopedii wg koncepcji Esther de Ru. Metody te wspaniale uzupełniają klasyczną terapię logopedyczną. 

Jeśli mnie już trochę znacie, wiecie że od kilku lat pracuję miofunkcjonalnie – mio, czyli mięśniowo i funkcje, czyli z ukierunkowaniem na konkretne czynności i cel. Pracuję także z osobami przed, w trakcie lub po leczeniu ortodontycznym, wspomagając je i jego efekty. Dzięki usprawnianiu mięśni układu orofacjalnego wpływamy na to, jak tworzone są głoski, czyli poprawiamy wymowę. Na terapii logopedycznej u mnie leżycie, siedzicie, chodzicie, ćwiczycie, uczycie się nowych ruchów wielu części ciała. A głoski i ich brzmienie są naszą wisienką na torcie 🙂

 

CZŁOWIEK i TERAPEUTA

Cały czas się kształcę, czytam, pytam, rozwijam i… uwielbiam to!

 

W czasopiśmie Nowa Audiofonologia znajduje się napisany przeze mnie artykuł naukowy – Cichowska, A., Kurkowski, Z., Hierarchia wartości u osób z zaburzeniami słuchu. Lipiec 2012 Tom 1 nr 3 s. 74-84, ICID 883311 (artykuł w języku polskim, abstrakt w języku angielskim).

W trakcie studiów byłam prelegentem na kilku ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych.

W 2011 i 2012 roku otrzymałam wyróżnienie w konkursie na najlepszego studenta RP „Studencki Nobel” organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Na co dzień pracuję w swoim wymarzonym gabinecie „Emocje i Słowa” w centrum Ciechanowa. Spotykam się tam z osobami od pierwszych dni życia, aż do wieku podeszłego, a tak duża różnorodność daje mi prawdziwego kopa do działania i rozwoju! W ciągu ponad 10 lat pracy zawodowej (nie licząc przeróżnych wolontariatów na studiach) miałam przyjemność pracować w różnych miejscach – od poradni w ramach NFZ, przez oddział szpitalny, przedszkola, aż do domów prywatnych osób. Mimo, że z Klientami i Pacjentami przepracowałam już wieeele godzin, zauważam, że im więcej wiem, tym więcej wiem, że nie wiem 🙂

Poza pracą, jestem mamą i żoną, córką i synową, siostrą i szwagierką, ciocią i przyjaciółką. Uwielbiam smakować życie. Mój mąż się śmieje, że jedno pyszne danie potrafię jeść pół godziny i zachwycać się każdym kęsem i obecną chwilą. Dbanie o drobne przyjemności jest dla mnie bardzo ważne – wystarczy mi np. bycie w ciszy i samotności, w wyjątkowym miejscu (ostatnio pomost po zachodzie słońca ), z ważnym dla mnie Kimś (i tu jest kilkoro Ktosiów), posłuchanie dobrej muzyki, skosztowanie pysznej potrawy, przeczytanie kilku stron wartościowej książki, zrobienie sobie maseczki, skupienie się na odczuciach z ciała, na oddechu, na tym, czego dotykam i doświadczam. To drobne momenty budujące wdzięczność w moim życiu.

Bycie aktywną pozwala mi ciągle się rozwijać, dowiadywać nowych rzeczy o sobie samej i ludziach wokół mnie, efektywnie zarządzać czasem. Każde doświadczenie czegoś mnie uczy, daje mi możliwość zdobycia nowych umiejętności i sprawdzenia się.

W wolnych chwilach czytam książki. To dzięki nim mogę przeżyć kilka żyć, nauczyć się czegoś nowego, inaczej spojrzeć na otaczający mnie świat i ludzi. Codziennie staram się zauważać piękno otoczenia i ludzi wokół mnie. Staram się nie tracić czasu, ale jak najlepiej go wykorzystywać.

Najwięcej nauczył mnie chyba wolontariat – wytrwałości, cierpliwości, ale przede wszystkim utwierdził w przekonaniu, że praca z ludźmi to moje powołanie. Uśmiech osoby, której umiało się pomóc, jest najlepszą nagrodą i motywuje do dalszej pracy. Jestem przekonana, że zdobyte doświadczenie pozwala mi być teraz lepszym pracownikiem.

Metody pracy za każdym razem dobrane są indywidualnie do potrzeb i celów konkretnej osoby. Niezmiernie ważne jest dla mnie także stworzenie relacji z Klientem – niezależnie od jego wieku. Cudownie „rozmawia się” nawet z noworodkami 🙂

W pracy kieruję się Kodeksem etyczno-zawodowym psychologa. Gwarantuję Państwu dyskrecję – zgodnie z artykułem 21 – słowa i czyny klientów objęte są tajemnicą zawodową:

Psychologa obowiązuje przestrzeganie tajemnicy zawodowej. Ujawnienie wiadomości objętych tajemnicą zawodową może nastąpić jedynie wtedy, gdy poważnie zagrożone jest bezpieczeństwo klienta lub innych osób (…).

Podczas planowania procesu terapeutycznego stosuję ideę tzw. „elastyczności w wierności”, która zakłada, że interwencje oparte na sprawdzonych naukowo metodach nie są prowadzone w taki sam sposób w przypadku każdego pacjenta. Dostrzegam to, że każda osoba jest indywidualnością, ma różne potrzeby i możliwości.

Zapraszam do współpracy!
mgr Anna Boniakowska

14 grudnia Ciecierzyn zajęcia o hałasie

 

 

 

Comments are closed.