Skip to content

Czy wiesz, że… stan uzębienia ma wpływ na wymowę?

Dziś jest dzień, w którym dużo się dzieje. Ale… to bardzo dobrze! Jest energia, są pomysły, rozmowy, inspiracje. I o to chodzi!

Chciałabym Wam z radością przedstawić pomysł, który rusza właśnie dziś! Jest to cykl krótkich cotygodniowych postów we współpracy ze Stomatologia Rodzinna Bulik-Dent.

Bo nie wiem czy wiecie, ale to, w jaki sposób wymawiacie głoski zależy nie tylko od pracy warg czy języka, ale także od Waszych zębów: tego, czy macie wszystkie (a może jakiegoś brakuje), jak są ustawione, jakie są przerwy międzyzębowe oraz jak układa się górny łuk zębowy względem dolnego. Proste i zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech! To właściwe brzmienie każdej głoski, zapobieganie problemom ze stawami skroniowo-żuchwowymi, a nawet bólom głowy.

Planujemy więc pisać o przyczynach wad zgryzu, smoczkach, butelkach, ssaniu kciuka, prawidłowym i nieprawidłowym oddychaniu oraz połykaniu, próchnicy, właściwych nawykach i wieeeelu innych rzeczach. Bo… łatwiej zapobiegać niż leczyć!

Naszym celem jest profilaktyka. Jest ona jeszcze nie dość doceniana, nie tylko przez pacjentów, ale czasem również przez niektórych lekarzy. Mamy jednak nadzieję, że ta świadomość będzie stopniowo wzrastać.